Visudyne

Nazwa ogólna: Verteporfin
Klasa leku: Różne leki przeciwnowotworowe

Użycie Visudyne

Visudyne działa poprzez zwiększenie wrażliwości oka na światło. Lek ten wpływa na nieprawidłowe naczynia krwionośne w oku.

Visudyne stosuje się w skojarzeniu z „fotodynamiczną” terapią światłem laserowym w leczeniu zaburzeń naczyń krwionośnych w oku spowodowanych zwyrodnieniem plamki żółtej i innymi chorobami oczu.

Visudyne można również stosować do celów niewymienionych w tym przewodniku po lekach.

Visudyne skutki uboczne

Uzyskaj pomoc medyczną w nagłych przypadkach, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów reakcji alergicznej: pokrzywka; trudności w oddychaniu; wyzysk; zawroty głowy; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.

Natychmiast powiedz swoim opiekunom, jeśli masz:

 • poważne pogorszenie widzenia;
 • nagły i silny ból;
 • silne zaczerwienienie lub inne przebarwienie oczu;
 • ból oczu lub widzenie aureoli wokół świateł;
 • uczucie, że możesz stracić przytomność;
 • ból w klatce piersiowej; lub
 • uderzenia gorąca (uczucie ciepła, zaczerwienienia lub mrowienia).
 • Częste działania niepożądane leku Visudyne mogą obejmują:

 • niewielkie zmiany w widzeniu, widzenie błysków światła;
 • suchość oczu;

 • zaczerwienienie, obrzęk lub swędzenie powiek;
 • ból głowy, uczucie osłabienia lub zmęczenia;
 • łagodny świąd lub wysypka skórna;
 • zaparcie, nudności;
 • ból stawów, osłabienie mięśni;
 • gorączka, dreszcze, objawy grypy; lub
 • ból, obrzęk, krwawienie lub swędzenie w miejscu wstrzyknięcia leku.
 • To nie jest pełna lista skutków ubocznych i inne mogą wystąpić. Zadzwoń do lekarza po poradę lekarską dotyczącą skutków ubocznych. Działania niepożądane można zgłaszać do FDA pod numerem 1-800-FDA-1088.

  Przed wzięciem Visudyne

  Nie powinieneś przyjmować leku Visudyne, jeśli jesteś uczulony na ten lek lub jeśli masz porfirię (genetyczne zaburzenie enzymatyczne powodujące objawy dotyczące skóry lub układu nerwowego).

  Aby upewnić się, że Visudyne jest dla Ciebie bezpieczny, powiedz swojemu lekarzowi, jeśli:

 • choroba wątroby;
 • choroba pęcherzyka żółciowego; lub
 • jeśli jesteś poddawany radioterapii.
 • Kategoria ciąży C FDA. Nie wiadomo, czy lek Visudyne zaszkodzi nienarodzonemu dziecku. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę podczas stosowania tego leku.

  Werteporfina może przenikać do mleka matki i może zaszkodzić karmiącemu dziecku. Nie należy karmić piersią podczas stosowania werteporfiny.

  Powiąż narkotyki

  Jak używać Visudyne

  Visudyne wstrzykuje się dożylnie przez kroplówkę. Ten zastrzyk otrzymasz w klinice lub szpitalu. Lek ten należy podawać powoli, a wlew dożylny może zająć co najmniej 10 minut.

  Poinformuj swoich opiekunów, jeśli po wstrzyknięciu leku Visudyne poczujesz pieczenie, ból lub obrzęk wokół igły dożylnej.

  W ciągu 15 minut od rozpoczęcia wlewu leku Visudyne pacjent zostanie poddany leczeniu światłem laserowym.

  Po otrzymaniu leku Visudyne należy chronić oczy przed naturalnymi światło słoneczne i jasne światło w pomieszczeniu przez co najmniej 5 dni.. Aby zapewnić najlepszą ochronę, noś ciemne okulary przeciwsłoneczne, gdy przebywasz na zewnątrz lub w pomieszczeniu przy jasnym oświetleniu.

  Nie powinieneś przebywać w ciemności, gdy jesteś w pomieszczeniu, ponieważ może to spowodować, że lek pozostanie aktywny w organizmie dłużej. Najlepiej spędzać czas w pomieszczeniu przy świetle otoczenia, takim jak pośrednie światło słoneczne wpadające przez okno lub oświetlenie żarowe o małej mocy. Unikaj miejsc, w których będziesz narażony na działanie światła halogenowego lub fluorescencyjnego.

  Twój lekarz będzie musiał regularnie sprawdzać Twoje postępy. Nie przegap żadnych zaplanowanych spotkań.

  Ostrzeżenia

  Nie należy stosować leku Visudyne, jeśli pacjent choruje na porfirię (genetyczne zaburzenie enzymatyczne powodujące objawy dotyczące skóry lub układu nerwowego).

  Na jakie inne leki wpłyną Visudyne

  Inne leki, w tym leki na receptę i bez recepty, witaminy i produkty ziołowe, mogą wchodzić w interakcje z werteporfiną. Poinformuj każdego ze swoich pracowników służby zdrowia o wszystkich lekach, których obecnie używasz oraz lekach, które zaczynasz lub przestajesz stosować.

  Ta lista nie jest kompletna i inne leki mogą wchodzić w interakcje z Visudyne. Powiedz swojemu doktorowi o wszystkich lekach które zażywasz. Obejmuje to produkty na receptę, bez recepty, produkty witaminowe i ziołowe. Nie rozpoczynaj stosowania nowego leku bez poinformowania o tym lekarza.

  Zastrzeżenie

  Dołożono wszelkich starań, aby informacje dostarczane przez Drugslib.com były dokładne i aktualne -data i kompletność, ale nie udziela się na to żadnej gwarancji. Informacje o lekach zawarte w niniejszym dokumencie mogą mieć charakter wrażliwy na czas. Informacje na stronie Drugslib.com zostały zebrane do użytku przez pracowników służby zdrowia i konsumentów w Stanach Zjednoczonych, dlatego też Drugslib.com nie gwarantuje, że użycie poza Stanami Zjednoczonymi jest właściwe, chyba że wyraźnie wskazano inaczej. Informacje o lekach na Drugslib.com nie promują leków, nie diagnozują pacjentów ani nie zalecają terapii. Informacje o lekach na Drugslib.com to źródło informacji zaprojektowane, aby pomóc licencjonowanym pracownikom służby zdrowia w opiece nad pacjentami i/lub służyć konsumentom traktującym tę usługę jako uzupełnienie, a nie substytut wiedzy specjalistycznej, umiejętności, wiedzy i oceny personelu medycznego praktycy.

  Brak ostrzeżenia dotyczącego danego leku lub kombinacji leków w żadnym wypadku nie powinien być interpretowany jako wskazanie, że lek lub kombinacja leków jest bezpieczna, skuteczna lub odpowiednia dla danego pacjenta. Drugslib.com nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakikolwiek aspekt opieki zdrowotnej zarządzanej przy pomocy informacji udostępnianych przez Drugslib.com. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie obejmują wszystkich możliwych zastosowań, wskazówek, środków ostrożności, ostrzeżeń, interakcji leków, reakcji alergicznych lub skutków ubocznych. Jeśli masz pytania dotyczące przyjmowanych leków, skontaktuj się ze swoim lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą.

  Popularne słowa kluczowe