Visudyne

Genel isim: Verteporfin
İlaç sınıfı: Çeşitli antineoplastikler

Kullanımı Visudyne

Visudyne, gözün ışığa karşı hassasiyetini artırarak çalışır. Bu ilaç, gözdeki anormal kan damarlarını etkiler.

Visudyne, makula dejenerasyonu ve diğer göz hastalıklarının neden olduğu gözdeki kan damarı bozukluklarını tedavi etmek için "fotodinamik" lazer ışık terapisiyle birlikte kullanılır.

Visudyne bu ilaç kılavuzunda listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Visudyne yan etkiler

Şu alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birine sahipseniz acil tıbbi yardım alın: kurdeşen; nefes almada zorluk; terlemek; baş dönmesi; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Aşağıdaki belirtilere sahipseniz hemen bakıcınıza bildirin:

 • görmede ciddi azalma;
 • ani ve şiddetli ağrı;
 • gözlerinizde şiddetli kızarıklık veya başka renk değişikliği;
 • göz ağrısı veya ışıkların etrafında haleler görme;
 • bayılacakmış gibi hissetme;
 • göğüs ağrısı; veya
 • kızarma (sıcaklık, kızarıklık veya karıncalanma hissi).
 • Visudyne'in yaygın yan etkileri şunları içerir:

 • görüşünüzde hafif değişiklikler, ışık parlamaları görme;
 • göz kuruluğu;

 • göz kapaklarınızda kızarıklık, şişlik veya kaşıntı;
 • baş ağrısı, zayıf veya yorgun hissetme;
 • hafif kaşıntı veya deri döküntüsü;
 • kabızlık, mide bulantısı;
 • eklem ağrısı, kas zayıflığı;
 • ateş, titreme, grip belirtileri; veya
 • ilacın enjekte edildiği yerde ağrı, şişlik, kanama veya kaşıntı.
 • Bu tam bir liste değildir. yan etkiler ve diğerleri ortaya çıkabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye için doktorunuzu arayın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088 numaralı telefondan FDA'ya bildirebilirsiniz.

  Almadan önce Visudyne

  Visudyne'e alerjiniz varsa veya porfiriniz (cilt veya sinir sistemini etkileyen semptomlara neden olan genetik bir enzim bozukluğu) hastasıysanız Visudyne almamalısınız.

  Visudyne'in sizin için güvenli olduğundan emin olmak için aşağıdaki durumlarda doktorunuza söyleyin:

 • karaciğer hastalığı;
 • safra kesesi hastalığı; veya
 • radyasyon tedavisi görüyorsanız.
 • FDA gebelik kategorisi C. Visudyne'in doğmamış bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Hamileyseniz veya bu ilacı kullanırken hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

  Verteporfin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Verteporfin kullanırken emzirmemelisiniz.

  İlaçları ilişkilendirin

  Nasıl kullanılır Visudyne

  Visudyne IV yoluyla damar içine enjekte edilir. Bu enjeksiyonu bir klinik veya hastane ortamında alacaksınız. Bu ilaç yavaşça verilmelidir ve IV infüzyonunun tamamlanması en az 10 dakika sürebilir.

  Visudyne enjekte edildiğinde IV iğne çevresinde herhangi bir yanma, ağrı veya şişlik hissederseniz bakım verenlerinize söyleyin.

  Visudyne infüzyonunuzun başlamasından sonraki 15 dakika içinde göz(ler)inize lazer ışığı tedavisi uygulanacaktır.

  Visudyne aldıktan sonra, gözlerinizi doğal ışınlardan korumalısınız. en az 5 gün boyunca güneş ışığı ve parlak iç mekan ışığı.. En iyi koruma için, dışarıda olduğunuzda veya iç mekanda parlak ışık altındayken koyu renk güneş gözlüğü takın.

  İç mekandayken karanlıkta kalmamalısınız çünkü bu aslında ilacın vücudunuzda aktif kalmasına neden olabilir. uzun. Zamanınızı pencereden gelen dolaylı güneş ışığı veya düşük voltajlı akkor aydınlatma gibi ortamdaki iç mekan ışığında geçirmek en iyisidir. Halojen veya floresan ışığa maruz kalacağınız alanlardan kaçının.

  Doktorunuzun ilerlemenizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir. Planlanmış hiçbir randevuyu kaçırmayın.

  Uyarılar

  Porfiriniz (cilt veya sinir sistemini etkileyen semptomlara neden olan genetik bir enzim bozukluğu) hastasıysanız Visudyne almamalısınız.

  Başka hangi ilaçlar etkileyecektir Visudyne

  Reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere diğer ilaçlar verteporfin ile etkileşime girebilir. Sağlık hizmeti sağlayıcılarınızın her birine, şu anda kullandığınız tüm ilaçları ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları bildirin.

  Bu liste tam değildir ve diğer ilaçlar Visudyne ile etkileşime girebilir. Kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin. Buna reçeteli, reçetesiz, vitamin ve bitkisel ürünler dahildir. Doktorunuza haber vermeden yeni bir ilaca başlamayın.

  Sorumluluk reddi beyanı

  Drugslib.com tarafından sağlanan bilgilerin doğru ve güncel olmasını sağlamak için her türlü çaba gösterilmiştir. -tarihli ve eksiksizdir ancak bu konuda hiçbir garanti verilmemektedir. Burada yer alan ilaç bilgileri zamana duyarlı olabilir. Drugslib.com bilgileri Amerika Birleşik Devletleri'ndeki sağlık uygulayıcıları ve tüketiciler tarafından kullanılmak üzere derlenmiştir ve bu nedenle Drugslib.com, aksi özellikle belirtilmediği sürece Amerika Birleşik Devletleri dışındaki kullanımların uygun olduğunu garanti etmez. Drugslib.com'un ilaç bilgileri ilaçları onaylamaz, hastalara teşhis koymaz veya tedavi önermez. Drugslib.com'un ilaç bilgileri, lisanslı sağlık uygulayıcılarına hastalarıyla ilgilenme konusunda yardımcı olmak ve/veya bu hizmeti görüntüleyen tüketicilere sağlık hizmetinin uzmanlığı, becerisi, bilgisi ve muhakemesi yerine değil, tamamlayıcı olarak hizmet etmek için tasarlanmış bir bilgi kaynağıdır. uygulayıcılar.

  Belirli bir ilaç veya ilaç kombinasyonu için bir uyarının bulunmaması, hiçbir şekilde ilacın veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için güvenli, etkili veya uygun olduğu şeklinde yorumlanmamalıdır. Drugslib.com, Drugslib.com'un sağladığı bilgilerin yardımıyla uygulanan sağlık hizmetlerinin herhangi bir yönüne ilişkin herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Burada yer alan bilgilerin olası tüm kullanımları, talimatları, önlemleri, uyarıları, ilaç etkileşimlerini, alerjik reaksiyonları veya olumsuz etkileri kapsaması amaçlanmamıştır. Aldığınız ilaçlarla ilgili sorularınız varsa doktorunuza, hemşirenize veya eczacınıza danışın.

  Popüler Anahtar Kelimeler