Vitamin B1

Genel isim: Thiamine (vitamin B1)
İlaç sınıfı: Vitaminler

Kullanımı Vitamin B1

B1 Vitamini aynı zamanda tiamin olarak da bilinir. B1 vitamini tahıllar, tam tahıllar, et, fındık, fasulye ve bezelye gibi gıdalarda bulunur. B1 Vitamini, gıdalardaki karbonhidratların vücudun ihtiyaç duyduğu ürünlere dönüştürülmesinde önemlidir.

Tiamin, B1 vitamini eksikliğini tedavi etmek veya önlemek için kullanılır. Tiamin enjeksiyonu, uzun süreli B1 vitamini eksikliğinden kaynaklanan ciddi bir durum olan beriberi tedavisinde kullanılır.

Ağızdan (ağızdan) alınan tiamin reçetesiz olarak mevcuttur. Enjekte edilebilir tiamin bir sağlık uzmanı tarafından verilmelidir.

Tiamin bu ilaç kılavuzunda listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Vitamin B1 yan etkiler

Şu alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birine sahipseniz acil tıbbi yardım alın: kurdeşen; zor nefes alma; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Aşağıdakiler gibi ciddi bir yan etkiyle karşılaşırsanız hemen doktorunuzu arayın:

 • mavi renkli dudaklar ;
 • göğüs ağrısı, nefes darlığı hissi;
 • siyah, kanlı veya katran rengi dışkı; veya
 • öksürürken kahve telvesine benzeyen kan veya kusmuk.
 • Daha az ciddi yan etkiler şunları içerebilir:

  Daha az ciddi yan etkiler şunları içerebilir:

  p>

 • mide bulantısı, boğazınızda gerginlik hissi;
 • terleme, sıcaklık hissi;
 • hafif kızarıklık veya kaşıntı;
 • huzursuz hissetme; veya
 • tiamin enjeksiyonunun yapıldığı yerde hassasiyet veya sert bir şişlik.
 • Bu yan etkilerin tam listesi değildir etkiler ve diğerleri ortaya çıkabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye için doktorunuzu arayın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088 numaralı telefondan FDA'ya bildirebilirsiniz.

  Almadan önce Vitamin B1

  Tiamin'e karşı alerjik reaksiyon göstermişseniz kullanmamalısınız.

  Aşağıdaki durumlarda B1 Vitamini almanın güvenli olup olmadığını doktorunuza veya eczacınıza sorun:

 • başka herhangi bir tıbbi durumunuz varsa;
 • Başka ilaçlar veya bitkisel ürünler alıyorsunuz; veya
 • herhangi bir ilaca veya yiyeceğe alerjiniz var.
 • Enjekte edilebilir tiamin'i güvenli bir şekilde alabildiğinizden emin olmak için, böbrek hastalığınız varsa doktorunuza bildirin.

  Tiaminin doğmamış bir bebeğe zarar vermesi beklenmemektedir. Hamilelik sırasında tiamin dozu ihtiyaçlarınız farklı olabilir. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız tiyamini tıbbi tavsiye olmadan almayın.

  Tiaminin anne sütüne geçip geçmediği bilinmiyor. Emzirirken doz ihtiyaçlarınız farklı olabilir. Bebek emziriyorsanız tiyamini tıbbi tavsiye olmadan almayın.

  İlaçları ilişkilendirin

  Nasıl kullanılır Vitamin B1

  Tam olarak etikette belirtildiği şekilde veya doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Önerilenden daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya daha uzun süre kullanmayın.

  Enjekte edilebilir tiamin bir kasa enjekte edilir. Evde enjeksiyonların nasıl kullanılacağı gösterilebilir. Enjeksiyonu nasıl yapacağınızı ve kullanılmış iğneleri ve şırıngaları uygun şekilde atmayı tam olarak bilmiyorsanız, bu ilacı kendi kendinize enjekte etmeyin.

  Enjekte edilebilir ilacı, rengi değişmişse veya içinde parçacıklar varsa kullanmayın. . Yeni bir reçete için doktorunuzu arayın.

  Tiaminin önerilen besin miktarı yaşla birlikte artar. Sağlık uzmanınızın talimatlarını izleyin. Daha fazla bilgi için Ulusal Bilimler Akademisi "Beslenme Referans Alımı" veya ABD Tarım Bakanlığı'nın "Beslenme Referans Alımı" (eski adıyla "Önerilen Günlük Ödenekler" veya RDA) listelerine de başvurabilirsiniz.

  Tiamin yalnızca özel bir diyeti de içerebilen eksiksiz bir tedavi programının bir parçasıdır. Doktorunuzun veya beslenme danışmanınızın sizin için oluşturduğu diyet planına uymanız çok önemlidir. Durumunuzu kontrol altına almanıza yardımcı olmak için yemeniz veya kaçınmanız gereken yiyeceklerin listesine iyice aşina olmalısınız.

  Oda sıcaklığında, nemden, ısıdan ve ışıktan uzakta saklayın.

  Uyarılar

  Tiamin'e karşı herhangi bir alerjik reaksiyon göstermişseniz kullanmamalısınız.

  Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa veya başka ilaçlar kullanıyorsanız tiamin almadan önce bir doktora veya eczacınıza danışın. veya bitkisel ürünlere karşı alerjiniz varsa ya da herhangi bir ilaç ya da yiyeceğe alerjiniz varsa.

  Enjekte edilebilir tiamin almadan önce, böbrek hastalığınız varsa doktorunuza bildirin.

  Tiamin, ilacın yalnızca bir parçasıdır. Özel bir diyet de içerebilen eksiksiz bir tedavi programı. Doktorunuzun veya beslenme danışmanınızın sizin için oluşturduğu diyet planına uymanız çok önemlidir. Durumunuzu kontrol altına almanıza yardımcı olmak için yemeniz veya kaçınmanız gereken yiyeceklerin listesini iyice öğrenmelisiniz.

  Başka hangi ilaçlar etkileyecektir Vitamin B1

  Tiamin ile etkileşime girebilecek başka ilaçlar da olabilir. Kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirin. Buna reçeteli, reçetesiz, vitamin ve bitkisel ürünler dahildir. Doktorunuza haber vermeden yeni bir ilaca başlamayın.

  Sorumluluk reddi beyanı

  Drugslib.com tarafından sağlanan bilgilerin doğru ve güncel olmasını sağlamak için her türlü çaba gösterilmiştir. -tarihli ve eksiksizdir ancak bu konuda hiçbir garanti verilmemektedir. Burada yer alan ilaç bilgileri zamana duyarlı olabilir. Drugslib.com bilgileri Amerika Birleşik Devletleri'ndeki sağlık uygulayıcıları ve tüketiciler tarafından kullanılmak üzere derlenmiştir ve bu nedenle Drugslib.com, aksi özellikle belirtilmediği sürece Amerika Birleşik Devletleri dışındaki kullanımların uygun olduğunu garanti etmez. Drugslib.com'un ilaç bilgileri ilaçları onaylamaz, hastalara teşhis koymaz veya tedavi önermez. Drugslib.com'un ilaç bilgileri, lisanslı sağlık uygulayıcılarına hastalarıyla ilgilenme konusunda yardımcı olmak ve/veya bu hizmeti görüntüleyen tüketicilere sağlık hizmetinin uzmanlığı, becerisi, bilgisi ve muhakemesi yerine değil, tamamlayıcı olarak hizmet etmek için tasarlanmış bir bilgi kaynağıdır. uygulayıcılar.

  Belirli bir ilaç veya ilaç kombinasyonu için bir uyarının bulunmaması, hiçbir şekilde ilacın veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için güvenli, etkili veya uygun olduğu şeklinde yorumlanmamalıdır. Drugslib.com, Drugslib.com'un sağladığı bilgilerin yardımıyla uygulanan sağlık hizmetlerinin herhangi bir yönüne ilişkin herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Burada yer alan bilgilerin olası tüm kullanımları, talimatları, önlemleri, uyarıları, ilaç etkileşimlerini, alerjik reaksiyonları veya olumsuz etkileri kapsaması amaçlanmamıştır. Aldığınız ilaçlarla ilgili sorularınız varsa doktorunuza, hemşirenize veya eczacınıza danışın.

  Popüler Anahtar Kelimeler