Zostrix Sports

Genel isim: Capsaicin Topical
İlaç sınıfı: Çeşitli topikal ajanlar

Kullanımı Zostrix Sports

Kapsaisin, biberlerin acı olmasını sağlayan aktif maddedir. Kapsaisin, kas veya eklem ağrısını hafifletmek için ilaçlı kremlerde ve losyonlarda kullanılır.

Vücutta kullanılan kapsaisin, belirli sinir hücrelerini harekete geçiren bir ısı hissine neden olur. Kapsaisinin düzenli kullanımıyla bu ısıtma etkisi, vücutta ağrı habercisi olarak görev yapan bir kimyasal olan P maddesinin miktarını azaltır.

Zostrix Sports, suşların neden olduğu kas veya eklem ağrılarının geçici olarak hafifletilmesi için kullanılır. , burkulmalar, artrit, morarma veya sırt ağrıları. Bu ilaç aynı zamanda herpes zoster veya "zona" hastası olan kişilerde sinir ağrısını (nevralji) tedavi etmek için de kullanılır.

Qutenza, bir sağlık uzmanı tarafından uygulanan, kapsaisin topikalinin reçeteli bir formudur. Qutenza, herpesin neden olduğu sinir ağrısını tedavi etmek ve ayrıca diyabetli kişilerde ayaklardaki sinir ağrısını (periferik nöropati) tedavi etmek için kullanılır.

Zostrix Sports, Zostrix Sports rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir. .

Zostrix Sports yan etkiler

Alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kurdeşen; nefes almada zorluk; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Bu ilacı uyguladığınız ciltte şiddetli yanma, ağrı, şişlik veya kabarcıklanma varsa, cildinizi yıkayın ve hemen tıbbi yardım alın.

Zostrix Sports ciddi yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki durumlarda Zostrix Sports'u kullanmayı bırakın ve hemen doktorunuzu arayın:

 • ilacın uygulandığı yerde şiddetli ağrı veya ciltte kızarıklık;
 • Duygu kaybı;
 • Nefes alma veya yutma güçlüğü (kapsaisin kokusunun veya kurumuş kalıntının kazara solunması sonrasında).
 • ul>

  Yaygın yan etkiler, birkaç saat veya gün sürebilen ağrı veya yanma hissini içerebilir (özellikle kapsaisin topikalinin ilk kullanımından sonra).

  Bu, yan etkilerin tam listesi değildir. ve diğerleri meydana gelebilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye için doktorunuzu arayın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088 numaralı telefondan FDA'ya bildirebilirsiniz.

  Almadan önce Zostrix Sports

  Eğer biberlere alerjiniz varsa veya daha önce Zostrix Sports'a karşı alerjik reaksiyon göstermişseniz bu ilacı kullanmayın.

  Daha önce aşağıdaki durumları yaşadıysanız doktorunuza söyleyin:

 • herhangi bir alerji (özellikle bitkilere); veya
 • ciddi bir tıbbi durum.
 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışın.

  Bebeği emziriyorsanız Zostrix Sports'u göğüs bölgenize uygulamayın.

  Bu ilacı 18 yaşından küçük kişilerde doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız.

  İlaçları ilişkilendirin

  Nasıl kullanılır Zostrix Sports

  Tam olarak etikette belirtildiği şekilde veya doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Qutenza marka kapsaisin yalnızca bir sağlık uzmanı tarafından uygulanır ve reçetesiz satılmaz.

  Ağızdan almayın. Topikal ilaç yalnızca cilt üzerinde kullanıma yöneliktir.

  Kapsaisin krem, losyon, sıvı ve cilt bandı gibi farklı formlarda mevcuttur. İlacınızla birlikte verilen Kullanım Talimatlarını okuyun ve dikkatle uygulayın. Bu talimatları anlamadıysanız doktorunuza veya eczacınıza danışın.

  Zostrix Sports'u açık yaralarda veya güneşte yanmış, rüzgarda yanmış, kuru, çatlamış veya tahriş olmuş ciltte kullanmayın. Bu ilaç gözlerinize, burnunuza, ağzınıza, rektumunuza veya vajinanıza bulaşırsa suyla durulayın.

  Zostrix Sports'u uygulamadan önce cildinizin temiz ve kuru olduğundan emin olun.

  Zostrix Sports'u uyguladıktan veya topikal bir cilt yamasına dokunduktan hemen sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkayın. İlacı ellerinize veya parmaklarınıza bu bölgelerdeki ağrıyı tedavi etmek için uyguladıysanız, ellerinizi yıkamadan önce en az 30 dakika bekleyin.

  Bu ilacın parmaklarınıza bulaşmasını önlemek için lastik bir eldiven, parmak kullanın. İlacı uygulamak için yatak, pamuk veya temiz kağıt mendil.

  Kapsaisin uygulandığı yerde yanma hissine neden olabilir. İlaç cildiniz dışında bir yüzeye bulaşsa bile daha sonra bu yüzeye dokunduğunuzda yanma hissedebilirsiniz. Bu his genellikle hafiftir ve ilacın düzenli kullanımına devam edildiğinde zamanla yavaş yavaş azalacaktır.

  Yanma hissi ağrılıysa veya şiddetli rahatsızlığa neden oluyorsa, tedavi edilen cilt bölgesini sabun ve soğuk suyla yıkayın. Şiddetli yanma, ağrı, şişlik veya kabarma varsa hemen tıbbi yardım alın.

  Yanma hissini artırabileceği için tedavi edilen cildi bandaj veya ısıtma yastığıyla kapatmayın. . Cildinizi giysilerle kapatabilirsiniz.

  Cildinize kapsaisin uygulamadan önceki veya sonraki 1 saat içinde banyo veya duş almaktan kaçının. Ayrıca yüzmekten veya ağır egzersizlerden kaçının. Ilık su veya terleme, kapsaisinin neden olduğu yanma hissini artırabilir.

  Zostrix Sports'u soluyabileceğiniz gözlerinize veya burnunuza yaklaştırmaktan kaçının. Bu alanlardan herhangi birine bulaşırsa, suyla iyice durulayın.

  Ayrıca bu ilacı kontakt lenslere, takma dişlere ve vücudunuzun hassas bölgeleriyle temas eden diğer eşyalara bulaştırmaktan kaçının.

  Bu ilacı düzenli olarak kullanmanız belirtilerinizin iyileşmesine kadar 2 hafta kadar sürebilir. En iyi sonuçları elde etmek için ilacı belirtildiği şekilde kullanmaya devam edin. Vücudunuzdaki P maddesinin sinir hücrelerinde azalması nedeniyle ağrının azalması yavaş yavaş gerçekleşmelidir.

  Bu ilacı 7 gün kullandıktan sonra ağrınız geçmezse veya semptomlarınız kötüleşirse ya da kötüleşirse doktorunuzu arayın. iyileşin ve birkaç gün sonra tekrar gelin.

  Zostrix Sports'u oda sıcaklığında, nem ve ısıdan uzakta, çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklayın.

  Zostrix Spor sıvısı yanıcıdır. Ateşin veya açık alevin yakınında kullanmayın veya saklamayın.

  Uyarılar

  Eğer biberlere alerjiniz varsa veya daha önce Zostrix Sports'a alerjik reaksiyon gösterdiyseniz Zostrix Sports'u kullanmayın.

  Kapsaisin uygulandığı yerde yanma hissine neden olabilir. . Ciddi rahatsızlık duyuyorsanız veya cildinizde kızarıklık varsa, uygulama yapılan cilt bölgesini sabun ve soğuk suyla yıkayın.

  Cildinizde ciddi yanma, ağrı, şişlik veya su toplanması varsa hemen tıbbi yardım alın. bu ilacı nerede uyguladınız?

  Başka hangi ilaçlar etkileyecektir Zostrix Sports

  Ağızdan aldığınız veya enjekte ettiğiniz diğer ilaçların topikal olarak uygulanan kapsaisin üzerinde bir etkisi olması muhtemel değildir. Ancak birçok ilaç birbiriyle etkileşime girebilir. Reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere kullandığınız tüm ilaçları sağlık hizmeti sağlayıcılarınıza bildirin.

  Sorumluluk reddi beyanı

  Drugslib.com tarafından sağlanan bilgilerin doğru ve güncel olmasını sağlamak için her türlü çaba gösterilmiştir. -tarihli ve eksiksizdir ancak bu konuda hiçbir garanti verilmemektedir. Burada yer alan ilaç bilgileri zamana duyarlı olabilir. Drugslib.com bilgileri Amerika Birleşik Devletleri'ndeki sağlık uygulayıcıları ve tüketiciler tarafından kullanılmak üzere derlenmiştir ve bu nedenle Drugslib.com, aksi özellikle belirtilmediği sürece Amerika Birleşik Devletleri dışındaki kullanımların uygun olduğunu garanti etmez. Drugslib.com'un ilaç bilgileri ilaçları onaylamaz, hastalara teşhis koymaz veya tedavi önermez. Drugslib.com'un ilaç bilgileri, lisanslı sağlık uygulayıcılarına hastalarıyla ilgilenme konusunda yardımcı olmak ve/veya bu hizmeti görüntüleyen tüketicilere sağlık hizmetinin uzmanlığı, becerisi, bilgisi ve muhakemesi yerine değil, tamamlayıcı olarak hizmet etmek için tasarlanmış bir bilgi kaynağıdır. uygulayıcılar.

  Belirli bir ilaç veya ilaç kombinasyonu için bir uyarının bulunmaması, hiçbir şekilde ilacın veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için güvenli, etkili veya uygun olduğu şeklinde yorumlanmamalıdır. Drugslib.com, Drugslib.com'un sağladığı bilgilerin yardımıyla uygulanan sağlık hizmetlerinin herhangi bir yönüne ilişkin herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Burada yer alan bilgilerin olası tüm kullanımları, talimatları, önlemleri, uyarıları, ilaç etkileşimlerini, alerjik reaksiyonları veya olumsuz etkileri kapsaması amaçlanmamıştır. Aldığınız ilaçlarla ilgili sorularınız varsa doktorunuza, hemşirenize veya eczacınıza danışın.

  Popüler Anahtar Kelimeler