Zostavax

Genel isim: Zoster Vaccine Live
İlaç sınıfı: Viral aşılar

Kullanımı Zostavax

Zostavax, 50 yaş ve üzeri kişilerde herpes zoster virüsünü (zona) önlemek için kullanılır.

Herpes zoster, çocuklarda su çiçeğine neden olan aynı virüsten (varisella) kaynaklanır. Bu virüs bir yetişkinde tekrar aktif hale geldiğinde herpes zoster veya zona hastalığına neden olabilir. Zoster aşısı, zonayı önlemeye yardımcı olan canlı bir aşıdır.

Zostavax sizi küçük dozda canlı virüse maruz bırakarak çalışır, bu da vücudun hastalığa karşı bağışıklık geliştirmesine neden olur. Bu aşı, vücutta halihazırda gelişmiş olan aktif bir enfeksiyonu tedavi etmeyecektir.

Zostavax, 50 yaş ve üzeri kişilerde herpes zoster virüsünü (zona) önlemek için kullanılır.

Zostavax, zona hastalığını veya zona hastalığının neden olduğu sinir ağrısını (post-herpetik nevralji) tedavi etmeyin.

Zostavax yan etkiler

İlk aşıdan sonra yaşamı tehdit eden alerjik reaksiyon göstermişseniz ikinci bir Zostavax almamalısınız.

Bu aşıyı aldıktan sonra karşılaştığınız tüm yan etkileri takip edin. Takviye dozu almanız gerekirse, önceki aşıların herhangi bir yan etkiye neden olup olmadığını doktorunuza bildirmeniz gerekecektir.

Zona hastalığına yakalanmak, sağlığınız için koruma amaçlı aşı yaptırmaktan çok daha tehlikelidir. Buna karşı. Her ilaç gibi bu aşı da yan etkilere neden olabilir, ancak ciddi yan etki riski son derece düşüktür.

Zostavax'a karşı alerjik reaksiyon belirtileriniz varsa acil tıbbi yardım alın: kurdeşen; nefes almada zorluk; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu hemen arayın:

 • ateş, bezlerde şişme, boğaz ağrısı, grip belirtiler;
 • solunum sorunları; veya
 • şiddetli veya ağrılı deri döküntüsü.
 • Zostavax'ın yaygın yan etkileri şunlardır:

  <

  baş ağrısı; veya

 • aşı yapılan yerde ağrı, sıcaklık, kızarıklık, morarma, kaşıntı veya şişlik.
 • Bu yan etkilerin tam listesi olmayabilir ve başkaları da ortaya çıkabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye için doktorunuzu arayın. Aşı yan etkilerini 1-800-822-7967 numaralı telefondan ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı'na bildirebilirsiniz.

  Almadan önce Zostavax

  Aşağıdaki durumlarda Zostavax almamalısınız:

 • aktif tedavi edilmemiş tüberküloz;
 • lösemi, lenfoma veya kemik iliğini etkileyen diğer kanserler;
 • jelatin veya neomisin (Mycifradin, Neo-Fradin, Neo-Tab)'e karşı alerjik reaksiyon öyküsü;
 • hastalığın (HIV veya AIDS gibi) veya steroid ya da kemoterapi gibi ilaçların alınmasının neden olduğu zayıf bir bağışıklık sistemi; veya
 • hamileyseniz.
 • Zostavax'ın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için aşağıdaki durumlarda doktorunuza söyleyin:

 • herhangi bir aşıya karşı alerjik reaksiyon öyküsü;
 • Son 4 hafta içinde "canlı" bir aşı yaptırdıysanız; veya
 • eğer hiç suçiçeği geçirmediyseniz.
 • Hafif bir soğuk algınlığınız varsa yine de aşı olabilirsiniz. Tüberküloz veya ateş ya da herhangi bir enfeksiyonla birlikte ciddi bir hastalığınız varsa bu aşıyı yaptırmadan önce iyileşene kadar bekleyin.

  Evinizde bir kişinin bağışıklık sistemi zayıfsa doktorunuza bildirin. Zostavax aldıktan sonra kısa bir süre için canlı virüsün bağışıklık sistemi zayıf olan herhangi bir kişiye geçmesi mümkündür.

  Zostavax'ın doğmamış bebeğe zararlı olup olmadığı bilinmiyor. Ancak bu aşı hamile kadınlarda kullanılmaz. Zostavax aldıktan sonra en az 3 ay hamile kalmaktan kaçının.

  Zoster aşısının anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Bebek emziriyorsanız doktorunuza bildirin.

  Zostavax'ın 18 yaşından küçük kişiler tarafından kullanılması onaylanmamıştır.

  İlaçları ilişkilendirin

  Nasıl kullanılır Zostavax

  Herpes Zoster için Olağan Erişkin Dozu -- Profilaksi:

  Deltoidde bir kez deri altından 0,65 mL Yorumlar: IV veya kas içinden vermeyin. Kullanımı: 50 yaş ve üzeri bireylerde herpes zosterin (zona) önlenmesi.

  Uyarılar

  Hamileyseniz veya tedavi edilmemiş aktif tüberkülozunuz, zayıf bir bağışıklık sisteminiz, löseminiz veya kemik iliğini etkileyen kanseriniz varsa veya jelatin veya neomisin'e karşı alerjik reaksiyon geçmişiniz varsa Zostavax almamalısınız. .

  Hafif bir soğuk algınlığınız varsa yine de aşı olabilirsiniz. Tüberküloz veya ateş ya da herhangi bir enfeksiyon türüyle birlikte ciddi bir hastalığınız varsa, Zostavax almadan önce iyileşene kadar bekleyin.

  Lösemi veya lenfoma (ya da başka bir kanser) hastasıysanız bu aşıyı yaptırmayın. kemik iliğini etkileyen), neomisine (Mycifradin, Neo-Fradin, Neo-Tab) karşı alerjik reaksiyon öyküsü. Hamileyseniz veya aktif tedavi edilmemiş tüberkülozunuz varsa, kemik iliğini etkileyen herhangi bir kanser türü varsa veya hastalıktan (HIV veya AIDS gibi) kaynaklanan zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa veya steroidler veya steroidler gibi ilaçlar alıyorsanız Zostavax almamalısınız. kemoterapi.

  Herpes zoster (zona) hastalığına yakalanmak, sağlığınız için bu aşıyı almaktan çok daha tehlikelidir. Ancak her ilaç gibi Zostavax da yan etkilere neden olabilir ancak ciddi yan etki riski son derece düşüktür.

  Başka hangi ilaçlar etkileyecektir Zostavax

  Bu aşıyı almadan önce doktorunuza yakın zamanda yaptırdığınız diğer tüm aşıları bildirin.

  Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere diğer ilaçlar Zostavax ile etkileşime girebilir. Sağlık hizmeti sağlayıcılarınızın her birine, şu anda kullandığınız tüm ilaçları ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları bildirin.

  Sorumluluk reddi beyanı

  Drugslib.com tarafından sağlanan bilgilerin doğru ve güncel olmasını sağlamak için her türlü çaba gösterilmiştir. -tarihli ve eksiksizdir ancak bu konuda hiçbir garanti verilmemektedir. Burada yer alan ilaç bilgileri zamana duyarlı olabilir. Drugslib.com bilgileri Amerika Birleşik Devletleri'ndeki sağlık uygulayıcıları ve tüketiciler tarafından kullanılmak üzere derlenmiştir ve bu nedenle Drugslib.com, aksi özellikle belirtilmediği sürece Amerika Birleşik Devletleri dışındaki kullanımların uygun olduğunu garanti etmez. Drugslib.com'un ilaç bilgileri ilaçları onaylamaz, hastalara teşhis koymaz veya tedavi önermez. Drugslib.com'un ilaç bilgileri, lisanslı sağlık uygulayıcılarına hastalarıyla ilgilenme konusunda yardımcı olmak ve/veya bu hizmeti görüntüleyen tüketicilere sağlık hizmetinin uzmanlığı, becerisi, bilgisi ve muhakemesi yerine değil, tamamlayıcı olarak hizmet etmek için tasarlanmış bir bilgi kaynağıdır. uygulayıcılar.

  Belirli bir ilaç veya ilaç kombinasyonu için bir uyarının bulunmaması, hiçbir şekilde ilacın veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için güvenli, etkili veya uygun olduğu şeklinde yorumlanmamalıdır. Drugslib.com, Drugslib.com'un sağladığı bilgilerin yardımıyla uygulanan sağlık hizmetlerinin herhangi bir yönüne ilişkin herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Burada yer alan bilgilerin olası tüm kullanımları, talimatları, önlemleri, uyarıları, ilaç etkileşimlerini, alerjik reaksiyonları veya olumsuz etkileri kapsaması amaçlanmamıştır. Aldığınız ilaçlarla ilgili sorularınız varsa doktorunuza, hemşirenize veya eczacınıza danışın.

  Popüler Anahtar Kelimeler