Zoster vaccine inactivated

Genel isim: Zoster Vaccine (inactivated)
Marka isimleri: Shingrix
Dozaj formu: enjeksiyon için kas içi toz (adjuvanlanmış)
İlaç sınıfı: Viral aşılar

Kullanımı Zoster vaccine inactivated

Herpes zoster, çocuklarda su çiçeğine neden olan aynı virüsten (varisella) kaynaklanır. Bu virüs tekrar aktif hale geldiğinde herpes zoster veya zona hastalığına neden olabilir. Etkisizleştirilmiş zoster aşısı, zonanın önlenmesine yardımcı olur.

Bu aşı, sizi küçük bir dozda etkin olmayan virüse maruz bırakarak çalışır, bu da vücudun hastalığa karşı bağışıklık geliştirmesine neden olur. Bu aşı, vücutta halihazırda gelişmiş olan aktif bir enfeksiyonu tedavi etmeyecektir.

İnaktif zoster aşısı, herpes zoster virüsünü (zona) önlemek için kullanılır:

 • daha önce canlı zoster aşısı (Zostavax) almış kişiler de dahil olmak üzere 50 yaş ve üzeri kişilerde; ve
 • bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle herpes zoster virüsü (zona) riski yüksek olan 18 yaş ve üzeri kişilerde.
 • İnaktive edilmiş zoster aşısı, su çiçeği, zona veya zona hastalığının neden olduğu sinir ağrısını (post-herpetik nevralji) tedavi etmeyecektir.

  İnaktive edilmiş zoster aşısı, bu ilaç kılavuzunda listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

  Zoster vaccine inactivated yan etkiler

  İlk aşıdan sonra yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyon göstermişseniz, ikinci aşıyı yaptırmamalısınız.

  İnaktif zoster aşısı aldıktan sonra karşılaştığınız tüm yan etkileri takip edin. İkinci aşıyı yaptırdığınızda, ilk aşının herhangi bir yan etkiye yol açıp açmadığını doktorunuza bildirin.

  Zona hastalığına yakalanmak, sağlığınız için, ondan korunmak için aşı yaptırmaktan çok daha tehlikelidir. Her ilaç gibi bu aşı da yan etkilere neden olabilir, ancak ciddi yan etki riski son derece düşüktür.

  Alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kurdeşen ; nefes almada zorluk; Yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

  Bu aşıyı alan bazı kişilerde, aşıyı aldıktan sonraki 42 gün içinde sinir sistemi sorunları ortaya çıktı, ancak bu yan etkinin görülme riski çok düşük. Şu durumlarda derhal tıbbi yardım isteyin:

 • zayıflık veya karıncalanma;
 • konuşma güçlüğü veya yutma;
 • denge veya göz hareketiyle ilgili sorunlar; veya
 • mesane veya bağırsak kontrolünün kaybı.
 • Ateşiniz yüksekse hemen doktorunuzu arayın.

  Yaygın yan etkiler şunlardır:

 • baş ağrısı, kas ağrısı;
 • yorgun hissetme;
 • mide ağrısı, bulantı, kusma, ishal;
 • ateş, titreme; veya
 • aşı yapılan yerde ağrı, kızarıklık veya şişlik.
 • Bu yan etkilerin tam listesi değildir etkiler ve diğerleri ortaya çıkabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye için doktorunuzu arayın. Aşı yan etkilerini 1-800-822-7967 numaralı telefondan ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı'na bildirebilirsiniz.

  Almadan önce Zoster vaccine inactivated

  İnaktive edilmiş zoster virüsü aşısına karşı yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyon göstermişseniz bu aşıyı yaptırmamalısınız.

  Aşağıdaki durumlarda doktorunuza bildirin:

 • herhangi bir aşıya karşı alerjik reaksiyon gösterdiniz; veya
 • Enjeksiyon yapıldıktan sonra bayıldınız.
 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız doktorunuza bildirin.

  İlaçları ilişkilendirin

  Nasıl kullanılır Zoster vaccine inactivated

  Varicella-Zoster için Olağan Erişkin Dozu -- Profilaksi:

  İntramüsküler olarak 0,5 mL -İki doz uygulayın, ikinci doz ilk dozdan 2 ila 6 ay sonra verilir.Yorumlar: -Bu ilaç birincil su çiçeği enfeksiyonunun (su çiçeği) önlenmesi için endike değildir. Kullanım Alanları: Herpes zoster'in (zona) önlenmesi: -50 yaş ve üzeri yetişkinler -Herpes zoster (HZ) riski yüksek olan 18 yaş ve üzeri yetişkinler bağışıklık yetersizliği veya hastalık ya da tedavi nedeniyle bağışıklık sisteminin baskılanması nedeniyle

  Uyarılar

  İlk aşıdan sonra yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyon göstermişseniz ikinci aşıyı yaptırmamalısınız.

  Başka hangi ilaçlar etkileyecektir Zoster vaccine inactivated

  Reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere diğer ilaçlar inaktif zoster aşısını etkileyebilir. Kullandığınız diğer tüm ilaçları doktorunuza bildirin.

  Sorumluluk reddi beyanı

  Drugslib.com tarafından sağlanan bilgilerin doğru ve güncel olmasını sağlamak için her türlü çaba gösterilmiştir. -tarihli ve eksiksizdir ancak bu konuda hiçbir garanti verilmemektedir. Burada yer alan ilaç bilgileri zamana duyarlı olabilir. Drugslib.com bilgileri Amerika Birleşik Devletleri'ndeki sağlık uygulayıcıları ve tüketiciler tarafından kullanılmak üzere derlenmiştir ve bu nedenle Drugslib.com, aksi özellikle belirtilmediği sürece Amerika Birleşik Devletleri dışındaki kullanımların uygun olduğunu garanti etmez. Drugslib.com'un ilaç bilgileri ilaçları onaylamaz, hastalara teşhis koymaz veya tedavi önermez. Drugslib.com'un ilaç bilgileri, lisanslı sağlık uygulayıcılarına hastalarıyla ilgilenme konusunda yardımcı olmak ve/veya bu hizmeti görüntüleyen tüketicilere sağlık hizmetinin uzmanlığı, becerisi, bilgisi ve muhakemesi yerine değil, tamamlayıcı olarak hizmet etmek için tasarlanmış bir bilgi kaynağıdır. uygulayıcılar.

  Belirli bir ilaç veya ilaç kombinasyonu için bir uyarının bulunmaması, hiçbir şekilde ilacın veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için güvenli, etkili veya uygun olduğu şeklinde yorumlanmamalıdır. Drugslib.com, Drugslib.com'un sağladığı bilgilerin yardımıyla uygulanan sağlık hizmetlerinin herhangi bir yönüne ilişkin herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Burada yer alan bilgilerin olası tüm kullanımları, talimatları, önlemleri, uyarıları, ilaç etkileşimlerini, alerjik reaksiyonları veya olumsuz etkileri kapsaması amaçlanmamıştır. Aldığınız ilaçlarla ilgili sorularınız varsa doktorunuza, hemşirenize veya eczacınıza danışın.

  Popüler Anahtar Kelimeler